Micropoecilia parae
Micropoecilia parae
  Xiphophorus nezahualcoyotl
Xiphophorus nezahualcoyotl
Heterandria formosa
Heterandria formosa
Poecilia wingei
Poecilia wingei
Poecilia wingei
Poecilia wingei
Belonesox belizanus
Belonesox belizanus
  Xiphophorus nezahualcoyotl
Xiphophorus nezahualcoyotl
Poecilia wingei
Poecilia wingei
Ameca splendens
Ameca splendens
Limia nigrofasciata
Limia nigrofasciata
  Xiphophorus nezahualcoyotl
Xiphophorus nezahualcoyotl
Limia melanogaster
Limia melanogaster
Limia perugiae
Limia perugiae
Poecilia wingei
Poecilia wingei

Ameka motýlková

( Miller & Fitzsimons 1971 )

 

Původ : Mexiko

Samec : 8cm

Samice : 12cm

Teplota : 20 - 28 °C

Tvrdost : od 10 dGH  

 PH : 7 - 8,5

 

 

 

 

Zbarvení : Základní barva je šedá se stříbřitým leskem.U starších kusů se boky a hřbetní část zbarvují více do hnědozelené se zvláštním ocelovým leskem. Břišní část je vždy světlejší. U samiček se po celém těle rozkládají černé skvrny a paprskovitě se rozprostírají i na ploutvích.U samců, zvláště dominantních, tvoří skvrny uprostřed těla širší podélný pruh a na zadní ploutvi černě ohraničuje sytě žluté lemování. Hřbetní a řitní ploutev je také částečně žlutá s černým lemem. 

 

 Samec     Samice

 Ameca splendens je původem ze západního Mexika, kde žije v povodí řek Rio Ameca  a Rio Teuchitlan. Tento druh patří mezi kriticky ohrožené . Naštěstí jsou to ryby krásné, chováním zajímavé a relativně dobře chovatelné.Když jsem je poprvé viděl, byl jsem překvapený jejich mohutností, silou a temperamentem.Jsou tolerantní k chemismu i teplotě vody. Nemají problém s PH 6,5 – 8,5 a teplotou 20 – 30 C . Ve volné přírodě, kde pocházejí z vysočiny, zažívají teplotní kolísání mezi dnem a nocí 15 až 35 C. Noční snížení teploty má příznivý vliv na jejich zdravotní stav a vitalitu,ale v našich nádržích jim to stěží můžeme dopřát. Nicméně při pravidelné údržbě nádrže a klasické výměně části vody jsou ryby zdravé a opravdu bezproblémové.


Pro svou velikost a již zmíněný temperament je potřeba nádrž minimálně nad 150 litrů, osázená většími rostlinami s dostatečným plavebním prostorem. V nádrži je vhodné umístit nějaké kořeny a vybudovat skalky jako úkryty pro mladé a nedominantní samce. Tyto živorodky je možné běžně chovat ve společenské nádrži ve společnosti stejně velkých ryb. Pokud není nádrž malá nebo přerybněná lze úspěšně nasadit i menší druhy. Literaturou zmiňované okousávání ploutví jsem nezaznamenal. Problém může vzniknout pouze při vsazování do většího hejna Amec, které si již opanovalo nádrž a chrání si své teritoriu.To si chrání i nejvitálnější samci, kteří bojují o své dominantní postavení v nádrži.Tyhle bojůvky však nikdy nekončí zraněním a dokonce i ploutve zůstávají ušetřeny.Dominantního samce poznáme podle sytého zbarvení, zatím co ostatní mají barvy vybledlejší a nedávají tak na obdiv své ploutve.To ovšem neznamená, že se nedvoří samičkám a že se s nimi nepáří. 

 

 Mladý pár  Námluvy

 


První, co mě napadlo, když jsem pustil své nové svěřence do nádrže, že jsem někde udělal chybu. Ryby se jakoby v křeči začaly chvět, a když se chvění změnilo v intenzivní škubání, vypadalo to, že se loučí se životem.Opak byl pravdou. Jedná se o typické námluvy u gudeí.Zajímavé je, že s dvořením začíná většinou samička. Nejdříve se začne jemně třást postavená úhlopříčně před samcem.Když je třepotání intenzivnější, přidá se i samec, po té se přitisknou k sobě a proplouvají nádrží. Dochází ke spáření.  

  Samec nemá jako pohlavní orgán gonopodium, jak je známé u pavích oček,ale přední část řitní ploutve má přetvořenou na andropodium.Samice si nemohou zachovávat samčí spermie   pro další oplození.Zárodky se nevyvíjejí ve vaječných obalech ( jikrách),ale živiny získávají z těla samice trofoteniemi.   

 

   Gonopodiu    Andropodium    Samice

 

  Březost trvá kolem 60 dní.Množství mláďat závisí na velikosti samice,ale především na druhu potravy.Krmíme-li převážně rostlinnou potravou,mláďat bývá kolem deseti a jsou robustnější.Velikost může být až do 2cm.Převažuje-li živočišná strava, bývá mladých 30 až 40, jsou ale menší, max. do jednoho cm. Již dříve zmíněné trofoténie jsou indikátorem předčasných vrhů. Pokud mladým hned po opuštění těla matky neodpadnou, je to známka ,že něco nebylo v pořádku.

  Důvodů může být více – problematická strava,přerybněná nádrž nebo jiné stresující podmínky v jejich životním prostředí.Pokud je o nádrž normálně pečováno,nevede dokonce i relativně přerybněná nádrž k předčasným vrhům ani k žádnému kanibalismu.  Asi kolem třetího měsíce se mladé začínají typicky zabarvovat a lze již rozeznávat pohlaví.V pátém a šestém měsíci jsou pohlavně zralé. 

 

   

 


S krmením mladých, pro jejich velikost, nejsou žádné problémy.Již po několika hodinách přijímají jakoukoliv drobnou potravu, ať už je to živé prachové krmivo,mražené cyklopy,škrábané maso,nadrcené sušené vločky nebo grindal červy.
  Pro svou velikost a temperament to jsou ryby opravdu žravé a v krmivu nevybíravé.Jen je důležité opravdu nezapomínat v potravě na rostlinnou složku.Už jenom z toho důvodu,že vám při totálním nedostatku zeleného krmiva spasou rostliny v nádrži.U mě v nádrži např. stále okusují mladé výhonky Anubiasů,takže ty jsou odsouzeny jen k přežívání.To jsou ale výjímky.Ta rostlina jim prostě chutná, stejně jako hemianthus ,kterou také považují spíše pouze za potravu.Ale jinak mohou být v nádrži jemnolisté rostliny,kterých si nevšímají a nádrž nijak nedevastují.

 

   

 


Součástí rostlinné stravy jsou samozřejmě řasy v akváriu,které ozobávají z rostlin a dekorace.Velice úspěšně likvidují vláknité řasy a drží v rozumné míře porost plovoucích rostlin např. ricií a okřenku. Tyhle zdroje jsou ovšem vyčerpatelné proto přidávám sušené vločky s přídavkem rostlinné stravy.Je možné zkrmovat i různé druhy vařené zeleniny např. mrkev,hrášek,květák,brokolici atd.Já nejraději svým rybkám přidávám spařenou listovou zeleninu.Jako nevýživnější je doporučený špenát,já používám různé druhy salátů a přes zimu v obchodech všude přítomných ledový salát a také čínské zelí.Spařený list se naseká a vhodí v přiměřeném množství do nádrže.Já si to ulehčil tak,že spařený list pověsím na okraj nádrže a ryby si ho zpracují podle vlastní potřeby. Takhle to provádím 3 až 4 krát za týden.Asi po hodině zůstává silné žilkování a když tam zbytek listu nechám déle nalezou na něj šneci a tím řeším jejich stabilní přemnožení.

Ameca Splendens je živá ryba,která v hejnu tří samic a pěti až šesti samců čile proplouvá nádrží a je stále se na co dívat.Věřím,že kdo zkusí chovat tento druh krásných a zvláštních živorodek určitě nebude zklamaný.

 

Zdroj:

Dokoupil N.,Živorodky, SZN, Praha, 1981.

Internet.   

Foto & Design © Josef Tomanec 2007 - 2017
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one